Prihlásiť sa

Chcete se opýtať? Zavolajte nám na +421 903 411 924

Organizátor zájazdov a predajca vstupeniek formuly 1 powered by Prima Italia since 2007

Menu 0
  • Home
  • Sprievodca Grand Prix formuly 1

Sprievodca Grand Prix formuly 1

Formula 1 je výnimočná, ospevovaná a presadzovaná v mnohých svetových médiách, ale nie je televíznym športom a na okruhu sa stretnete s úplne inou, oveľa pôsobivejšou realitou. Vidieť F1 na vlastné oči je pre mnohých splnením veľkého sna a vy ste teraz od neho už len krôčik.

Niekoľko rád pred návštevou závodu formuly 1

Kedy kúpiť zájazd?
Ceny ubytovania v miestach konania pretekov počas veľkej ceny stúpajú, a to aj o 200%. V Miláne sa bežne ubytujete jednu noc v dvojlôžkovej izbe za 80 eur. Počas Grand Prix v tom istom hoteli ale už za 240 eur. Rovnaké je to na mnohých ďalších miestach. Kapacitu pre skupinu osôb (zájazdu) tak zabezpečujeme už rok dopredu s dohodou skupinovej ceny.

Ceny leteniek sú priaznivé a záujem o túto dopravu stále vzrastá. Ale transfery na okruh, napríklad v Barcelone, Monaku alebo Miláne prostredníctvom miestnych dopravcov, ktorí si účtujú ceny “Grand Prix”, vyjdú drahšie než cena letenky z Prahy do týchto miest. Tým vzrastá aj celková cena zájazdu.

Všeobecne platí, že pri autobusovom zájazde zostáva väčšinou cena rovnaká po celú dobu predaja až do jeho vypredania. U leteckého zájazdu sa cena zájazdu zvyšuje s cenou letenky. Napríklad letecký zájazd do Barcelony kúpite na jeseň o cca. 80 eur lacnejšie ako v marci a dokonca o 200 eur lacnejšie ako 14 dní pred konaním Grand Prix. Optimálne je tak kúpiť zájazd čo najskôr, napríklad aj rok pred jeho konaním.

Kedy kúpiť vstupenku?
Vstupenky sa začínajú predávať v čase 12 – 9 mesiacov pred veľkou cenou. Do Španielska, Bahrajnu, Kanady, Rakúska, Maďarska, Belgicka, Talianska, Nemecka, Singapuru alebo Abu Dhabi sa predávajú v dvoch zľavových pásmach, kedy je poskytovaná zľava 30% až 15%. Tieto zľavové pásma spravidla končia štyri mesiace pred konaním pretekov.

Usporiadatelia Veľkej ceny Rakúska alebo Maďarska začínajú predávať vstupenky na ďalší rok už týždeň po odjazdenom závode. Vstupenky napr. V Monaku alebo vo Francúzsku zľavové pásma naopak nemajú. Okruh Silverstone zase zvyšuje cenu vstupeniek priebežne podľa vypredanosti miest, podobne ako letecké spoločnosti cenu letenky.

Všeobecne platí, že najlepšie miesta a najlacnejšie vstupenky kúpite rok vopred. Podľa typu vstupenky ušetríte desiatky eur. V mnohých prípadoch už mesiac pred pretekmi nekúpite vstupenky žiadne, alebo tie najlacnejšie na miesta na státie, alebo si veľmi priplatíte za tie najdrahšie, čo zostali.

Na formulu 1 autobusom, vlastným autom alebo lietadlom?
Doprava autobusom na veľké ceny má svoje prednosti, ale aj nevýhody, rovnako tak doprava vlastným autom. Cestou na veľkú cenu už v autobuse stretnete fanúšikov, ktorí zdieľajú rovnaké pocity, sledujete filmy a dokumenty s tematikou formuly 1 a od delegáta sa dozviete veľa zaujímavých informácií jednak o formuly 1 samotnej, ale aj informácie užitočné pre pohyb v mieste konania závodu. Veľkou výhodou je potom prednosť, ktorú má od usporiadateľov autobusová doprava pri príchode aj parkovaní pri závodných okruhoch.

Cestovanie vlastným autom je pohodlnejšie aj rýchlejšie. Náročnejší však je po stránke navigačnej. Počas konania veľkých cien je doprava usporiadateľmi i políciou v okolí okruhu výrazne menená. Zabudnite na navigáciu ­–­ tá vás k vytúženému cieľu nedovedie a parkoviská pre osobné autá bývajú mnohokrát veľmi vzdialené od samotného okruhu. Pripravte sa tak častokrát na niekoľkokilometrový peší pochod k areálu závodiska.

Letecká doprava je rýchla a bezkonkurenčne pohodlná. Program na okruhu si tak vychutnáte bez známky únavy. Transfer v prípade nášho zájazdu máte zabezpečený a dovezie vás pred bránu závodiska alebo hotela. V prípade vlastného transferu môžete využiť miestnu dopravu alebo, najjednoduchšie, taxi, ktoré je však počas konania Grand Prix cenovo drahšie.

Zahŕňa cena zájazdu vstupenku?
Vstupenka na preteky F1 je fakultatívna služba a nie je zahrnutá v cene zájazdu z dôvodu veľkého cenového rozdielu medzi rôznymi typmi vstupeniek. Vstupenku si na závodný víkend môžete kúpiť za 120 eur, ale aj za 720 eur i viac. Máte tak možnosť si podľa ceny vybrať svoje miesto na okruhu, na konkrétnej tribúne.

Môžem sa zájazdu zúčastniť vlastnou dopravou?
Áno, je to možné. Zabezpečíme vám ubytovanie v rovnakom mieste ako skupine cestujúcich autobusom. Ak je voľné miesto, môžete so skupinou využiť náš sobotný i nedeľný transfer na okruh. Zabezpečíme pre vás vstupenku aj asistenciu nášho delegáta v mieste pobytu.

Stačí vstupenka na preteky alebo radšej na celý víkend?
Ak sa rozhodnete navštíviť preteky formuly 1, venujte mu celé tri dni. V piatok si môžete prejsť okruh, usporiadatelia vás spravidla pustia aj na iné tribúny, než kam máte vstupenku. V sobotu a nedeľu už toto neplatí.

V piatok uvidíte dva tréningy formuly 1, kedy sú monoposty na trati najdlhšie z celého víkendu. V sobotu je tretí tréning a popoludní kvalifikácia. To je už veľmi zaujímavé a miesta na tribúnach sú podľa toho náležite zaplnené.

V nedeľu potom na vás čaká čerešnička na torte – preteky Grand Prix formuly 1. Rozdiel medzi cenou víkendovej (piatok, sobota a nedeľa) a nedeľnej vstupenky je len 5%. Miesta na tribúnach od nás vždy dostanete vedľa seba.

Je lepšie miesto na tribúne?
Mimo vstupeniek na voľné plochy okolo okruhu označených ako General Admission majú všetky vstupenky na tribúny číslované miesta. To znamená, že vaše miesto nesmie obsadiť nikto iný, vy sa môžete voľne pohybovať, kedykoľvek odísť a zase sa vrátiť. Na tribúnach môžete fotografovať, robiť video, jesť i piť – avšak len nápoje zakúpené na okruhu.

Majú deti zľavu pri nákupe vstupenky?
Usporiadatelia pretekov poskytujú deťom spravidla zľavy vo výške 50% z ceny vstupného. Pri každom okruhu je to však rozdielne. Napríklad v Rakúsku majú deti v sprievode dospelej osoby vstup zadarmo, v Taliansku je vek detí limitovaný 10-timi rokmi, u iných 14-timi rokmi. V Abu Dhabi majú deti do 5-tich rokov vstup na okruh zakázaný.

Čo môžem a nesmiem na pretekárskom okruhu?
Do areálu pretekárskeho okruhu si je možné vziať vlastné jedlo, nápoje do 0,3 litra v plastovom obale bez viečka, malý príručný batoh, fotoaparát, pláštenku, vlajku, u niektorých okruhov skladaciu stoličku.

Na okruh vás nepustia s dáždnikom, powerbankou (záložným zdrojom energie), nebezpečnými predmetmi (nože, zbrane, pyrotechnika, horľavé látky, spreje), taškou, kufrom, bicyklom. Fotografovanie a robenie videozáberov sú bez obmedzení.

Po skončení závodu je možné, v niektorých prípadoch, navštíviť pretekársku trať a zúčastniť sa vyhlásenia víťazov na cieľovej rovinke. Je to možné napr. v Talianska, Španielsku, Maďarsku, Rakúsku, Belgicku alebo Veľkej Británii.

Ako je zabezpečená bezpečnosť návštevníkov Grand Prix?
Závod Grand Prix koncentruje do pomerne malého priestoru státisíce ľudí. O bezpečnosť návštevníkov sa stará armáda usporiadateľov, policajtov i zdravotníkov. Pri vstupe do areálu okruhu absolvujete osobnú kontrolou, kedy ste vyzvaní na kontrolu obsahu príručnej batožiny (batohu, kabelky). U niektorých Grand Prix napr. v Abu Dhabi alebo Singapuru prechádzate bezpečnostnými rámami ako na letisku. Pri vstupe do jednotlivých sektorov a tribún potom prechádzate kontrolou pravosti vstupeniek.

V mieste konania Grand Prix sa pohybuje tiež civilná “tajná” polícia, rušený a obmedzovaný je signál mobilných telefónov. Môže sa stať, že sa nedovoláte, mobilné dáta sú nedostupné a SMS prídu s veľkým oneskorením. Vypúšťanie dronov, napr. v kempe v blízkosti okruhu je zakázané a jedná sa v niektorých prípadoch o trestný čin, kedy okrem vysokej pokuty môžete byť aj uväznení.

Ako drahé je jedlo a nápoje na okruhoch Grand Prix?
Usporiadatelia zabezpečujú pre návštevníkov Grand Prix veľké množstvo stánkov s občerstvením. V Taliansku si vyberiete z rôznych druhov panini, v Belgicku ochutnáte hranolky a vafle, v Monaku a vo Francúzsku sendviče a croissanty.

Ceny rýchleho občerstvenia sa pohybujú od 5 do 10 eur, a to aj v Monaku. Drahšie občerstvenie je napr. v Maďarsku, ale aj v Belgicku a Francúzsku. Nealkoholických nápojov je veľký výber, ale najvďačnejšia je obyčajná voda za 2 eur. Pivo dostanete na všetkých okruhoch a jeho cena sa pohybuje od 5 do 10 eur. V anglickom Silverstone si potom môžete dopriať aj pohárik šampanského za 18 libier.

Čo uvidím počas závodnom víkendu?
Víkendový program Grand Prix zahŕňa merané tréningy, kvalifikáciu a preteky formuly 1. Súčasťou programu sú aj preteky formuly 2 a formuly 3. Tradične už prebieha seriál pretekov športových vozidiel Porsche Super Cup.

Navštíviť môžete boxovou uličku (pit lane), ale len vo štvrtok, so zakúpenou vstupenkou na tribúnu. Okruhy majú pre divákov pripravené Fanzony F1, kde sa konajú podpisové akcie jazdcov, usporadúvajú sa koncerty. Tu si môžete vyskúšať jazdu na trenažéroch F1 a kúpiť formulový tovar. Môžete si skúsiť výmenu kolesa na monoposte F1, alebo sa prostredníctvom virtuálnej reality ocitnúť v boxe vášho obľúbeného tímu.

Ponuka a program je rôzny podľa toho, čo okruh pripraví. V Európe je najbohatší program pre fanúšikov F1 na okruhu v Silverstone, najmenej atraktívny je potom program na Hungaroringu. Programy v Abu Dhabi alebo Singapure potom stojí na samom vrchole toho, čo možno fanúšikovi F1 ponúknuť. V týchto miestach vám vstupenky umožňujú aj návštevu pretekárskej trate, pit lane alebo bezplatný vstup na koncerty hudobných hviezd svetového formátu, ako napr. Depeche Mode, Madonna, Muse, Metallica a pod.

Ako sa môžem stretnúť s jazdcami, navštíviť tím formuly 1?
Formula 1 umožňuje fanúšikom navštíviť zákulisie F1 v programe tzv. F1 Experiences (viď naša ponuka VIP Hospitality EX). Súčasťou týchto balíčkov je návšteva pit lane, jazda na okruhu v kamióne F1, fotenie na stupňoch víťazov s trofejou určenou pre víťaza Grand Prix, návšteva paddocku F1, exkluzívny catering, vybrané miesta na tribúne, miesta v Paddock clubu a stretnutie s jazdcami aj najvyššími manažérmi formuly 1. Balíčky týchto vstupeniek sa dajú kúpiť od cca. 720 eur.

Chcem zájazd alebo vstupenku ako darček!
Na želanie vám vystavíme a zašleme originálny darčekový voucher tlačený na špeciálnom papieri s menom obdarovaného. Jeho cena je 5 eur.

Sprievodca Grand Prix F1. Spracované CK Prima Italia s.r.o.
Akékoľvek: preberanie, pretlač, publikovanie či prenášanie je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu držiteľa autorských práv.

Všetky práva vyhradené!

  • 100% garancia doručenia vstupeniek
  • Autorizovaný predajca vstupeniek
  • Exkluzívna ponuka VIP vstupeniek
  • 9 klientov z 10 odporúča naše služby
  • Overená kvalita služieb od roku 2007
  • Partner okruhov Grand Prix F1